Biden’ın zayıf performansı ibreyi Trump’a döndürdü

ABD Başkanı Joe Biden’ın Donald Trump’a karşı başkanlık yarışındaki münazarasındaki sönük performansı tüm dünyada şaşkınlık yarattı ve Biden’ın adaylıktan çekilmesi konusunda çağrılara yol açtı.

Çeşitli siyasetçiler, analistler ve yatırımcılara göre, Biden’ın destekçileri dünkü münazaranın Biden’ın başkanlığa devam etmek için çok yaşlı olduğu yönündeki endişeleri ortadan kaldırmasını umuyorlardı fakat başkanın sesinin kısık olması ve dilinin sürçmesi Trump’a yaradı.

Tartışma sırasında Trump, Biden’ı ticaret konusunda Çin’e karşı durmamakla suçladı. Ayrıca Çin’den Xi Jinping, Kuzey Kore’den Kim Jong Un ve Rusya’dan Vladimir Putin’in Biden’a “saygı duymadığını” ve ülkeyi “Üçüncü Dünya Savaşı’na” sürüklediğini söyledi.

Biden ise Trump’ın gümrük vergisi tekliflerinin ABD’li tüketiciler için daha yüksek maliyetlere yol açacağını ve Kim ve Putin gibi devlet adamlarıyla “kucaklaştığını” söyleyerek karşılık verdi.

Başkanlık döneminde Çin ile gümrük vergisi savaşı başlatan Trump, 5 Kasım’daki seçimleri kazanması hâlinde tüm Çin mallarına yüzde 60 ya da daha yüksek oranda gümrük vergisi uygulayacağını açıkladı.

GAZETELER BIDEN’I YERDEN YERE VURDU

Dünya genelindeki gazeteler Biden’ı yerden yere vurdu. Fransız Le Monde Biden’ı bir gemi enkazına benzetirken, İngiltere’nin sol eğilimli gazetesi Daily Mirror ise Biden’ın performansını “gaflarla dolu bir kabus” olarak nitelendirdi. Alman Bild gazetesi “İyi geceler Joe!” manşetiyle çıkarken, Sydney Morning Herald “Trump Biden’ı canavarlaştırdı. Demokratlar Joe ile kazanamaz.” manşetini attı.

İtalya’nın başbakanı olarak görev yaparken Demokratlara yakın olan merkezci Matteo Renzi, “Joe Biden bunu yapamaz” dedi.

Renzi X’te yaptığı paylaşımda, Biden’ın ABD’ye onurla hizmet ettiğini söyledi ve ekledi:

“O, onursuz bir sonu hak etmiyor, hak etmiyor. At değiştirmek herkes için bir vazifedir.”

Avrupa Parlamentosu üyesi ve Belçika’nın eski başbakanlarından Guy Verhofstadt ise X’te yaptığı paylaşımda, 81 yaşındaki Biden ve 78 yaşındaki Trump’ın fotoğraflarını paylaşarak “Amerikan demokrasisi gerontokrasi tarafından gözlerimizin önünde öldürüldü!” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x